Kamarakiállítással tiszteleg a budapesti Bélyegmúzeum Helbing Ferenc emlékének
Kamarakiállítással tiszteleg a budapesti Bélyegmúzeum Helbing Ferenc emlékének, a bélyegtervező grafikusművész születésének 150. évfordulója alkalmából.
Az 1870. december 28-án Érsekújváron született művésznek meghatározó szerepe volt a magyar bélyeg stílusának kialakításában és bankjegyeink sajátos, jellegzetes, magyar formajegyeinek megteremtésében. Mint az Iparrajziskola tanára, később grafika tanszékének vezetője és végül az Iparművészeti igazgatója a festő- és grafikusnemzedékek egész sorát tanította, többek között Kaesz Gyulát, Szántó Piroskát, Bálint Endrét, Amerigo Tot-ot, Kolozsváry Zsigmondot.
A kiállításban a fő hangsúly bélyegtervezői munkásságára került. Megjelent bélyegei mellett szép számban láthatóak az azokhoz készült vázlatok, tervek. A látogató szinte nyomon követheti a tervezés folyamatát, az ötlettől a kész, nyomdailag kivitelezett bélyegig. Ami különösen érdekessé teszi a kiállítást, az az, hogy a megvalósult bélyegek és az azokhoz készült terveken kívül sok, kibocsátásra nem került terve, vázlata szerepel a vitrinekben. Így, látható az első postai pályázatra beadott grafikája (1909, Szt. László), amely ugyan nem valósult meg, de a posta igen jelentős pénzdíjjal jutalmazta. Az utolsó postai bélyegpályázatra benyújtott alkotásai is megtalálhatóak a vitrinekben, melyek az 1945-46-os újjáépítés sorhoz készültek. A vendégek olyan kevésbé ismert, „mappában maradt” műveivel is találkozhatnak, mint az 1938-as Szent István emlékévre és a Budapesti Eucharisztikus Kongresszusra tervezett sorozatok grafikái, de figyelemre érdemes az 1940-ben Hunyadi Mátyás születésének 500. évfordulójára készített, teljesen kidolgozott sorozatterve is. Rendkívül sokoldalú művész volt. Kiváló réz-, fametsző és litográfusként
jelentős érdemei vannak a modern sokszorosítógrafikai eljárások hazai meghonosításában. Sokoldalúságát bizonyítják egyéb, az alkalmazott grafika tárgykörébe tartozó alkotásai: könyvillusztrációi, ex librisei, képeslaptervei. Néhány táblaképének reprodukciója mellett láthatjuk a lillafüredi Palotaszálló általa tervezett színes üvegablakainak fotóit is.
Külön vitrinben kaptak helyet az általa tervezett bankjegyek. Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása után tervezett magyar korona értékű papírpénzei mellett az első, 1926-ban kibocsátott pengő-bankjegysorának darabjai is kiállításra kerültek. A II. világháború után aztán újra elővették terveit és azok felhasználásával készültek az inflációs pengő egyes, egyre nagyobb értékű címletei. A bankjegyek mellett szerényen meghúzódva, csak jelzésszerűen felvillanva néhány általa tervezett illetékbélyeg ill. azok grafikája is látható.
A kiállítás 2021. március 30-ig tart nyitva.
Fotó: https://www.facebook.com/Belyegmuzeum